Ürün Kodu

A40201

Ürün Adı

Yarım Vücut Temel CPR Eğitim Mankeni

Ürün Açıklaması

Bu model, insan anatomik yapısının yarı vücuduna göre tasarlanmıştır. İlkyardım eğitimi, hijyen ve ilkyardım uygulamalarında görsellik sağlamak ve pratik uygulamalar için kullanılmaktadır.

Baş bölgesinden başlayarak göğüsün altıncı kaburgasına kadar olan insan yarı vücudunu göstermektedir. Kesit daha canlı ve açık anlamaya yönelik olması için organlar farklı renklerde boyanmıştır. Burundan solunum, ağızdan suni teneffüs ve kalp basıncı yapılması durumunda kalp ve akciğerin aldığı şekilleri göstermek çeşitli hareketler uygulanabilmektedir.

FONKSİYONLAR

  • Göğüs kalp basıncı.
  • Ağızdan ağıza solunum veya ağızdan buruna solunum.

AÇIKLAMALAR

Kalp Bölümü; Kalp modeli ve yaydan oluşmaktadır. Yay, 43,5 kg basınca ve 130.000 adet uygulamaya bozulmadan dayanabilir. Kalp, göğüs kalp basıncı gösteriminde yerinden çıkartılıp tekrar takılabilir.

Solunum Bölümü; Ağız ve burnu sırasıyla farklı akciğer keselerine (kapasitesi 500 – 800 ml) bağlayan farklı tüpler (hortumlar) bulunmaktadır. Baş kaldırılmış ise tüpler ağız ve burnu akciğer keselerine bağlar. Baş kaldırılmamış ise tüpler akciğer keseleri ile bağlantı sağlayamaz.

Boyun Bölümü; Baş 75 derecelik açıyla kaldırılabilecek şekilde boyun ek yerinden hareketlidir. Boyun arterinin nabzı kalp atışı ile uyumludur.

Göz Bölümü; Gözbebeğinin biri normal diğeri ise büyüktür. Gözkapağı açılıp kapanabilir özelliktedir.

Ağız ve Burun Bölümü; Burun kanadı yumuşak, bükmesi, sıkması kolaydır. Ağız açılıp kapanabilmektedir.

Cilt esnek ve doğal ten rengindedir. 40-50 oC’ nin altında olduğu sürece model üzerinde bozulma, solma veya yaşlanma gözlenmemektedir.

Talimat sinyalleri kullanımın doğru veya yanlış olduğunu göstermektedir.

KULLANIM TALİMATLARI

Kurulumdan önce talimat kutusunda 2 adet pil takmalısınız. Sonrasında da modelin sağ tarafından sokete bağlayın.

Göğüs kalp basıncı uygulamasında, doğru yere doğru basınçla baskı yapılırsa (kaburganın 3 – 4 cm çökmesi durumunda) yeşil ışık yanar. Basınç çok fazla yapılırsa (kaburganın 4 cm’ den fazla çökmesi durumunda) kırmızı ışık yanar. Yanlış yere basınç uygulanması veya uygulanan basıncın çok az olması durumunda ışık yanmaz.

Ağızdan ağıza solunum veya ağızdan buruna solunum uygulamasında, başı 75 derece açıyla kaldırınız. Burun deliklerini kapatıp 500 – 800 ml hava üfleyiniz. Kesit bölgesinden görülebileceği gibi göğüs kamburlaşacak ve akciğer kesesi genişleyecektir.

TEMİZLEME VE SAKLAMA ŞARTLARI

Ağızdan ağıza solunum uygulamasında, çapraz enfeksiyonlara karşı, ağız kısmını gazlı bez ile örtün veya tampon ile siliniz.

Kullanım sonrası, tüpleri (hortumları) çıkartıp dezenfekte etmek için göğüs kısmını açınız, bir sonraki kullanım için temizleyip siliniz.

Temizlik için deterjan kullanınız, kesinlikle keton bazlı sıvılar kullanmayınız.

Model uzun süre kullanılmayacaksa bozulmasına karşın pilleri çıkartınız.

Modelin temiz ve kuru yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

MALZEME

Model PVC plastikten imal edilmiştir.

AMBALAJ ÖLÇÜLERİ

63x25x44 cm

AĞIRLIK

  • Brüt: 8 kg
  • Net: 7 kg