Ürün Kodu

A40209

Ürün Adı

Temel Kadın CPR Eğitim Mankeni (Stil 500)

Ürün Açıklaması

MONTAJ VE KURULUM

CPR mankenini, gösterge ekranını ve manostatı paketten çıkartınız. Mankeni sırt üstü yatırınız ve ekran ile manostatı beyaz kabloyla, manostat ile CPR mankeninin bileğini gri kabloyla bağlayınız. Daha sonra siyah kabloyla manostat ile güç kaynağının arasındaki bağlantıyı sağlayınız. CPR mankeni kullanıma hazırdır.

Kullanım için güç kaynağını açınız ve bir bayan sesi “Welcome to use our product, working start, please select the work way” (Ürünümüzü kullanmaya hoş geldiniz, lütfen çalışma şeklini seçiniz) diyecektir. Üç seçenek mevcuttur:

 1. Drill Operation (Eğitim Operasyonu)
 2. Single Operation (Tekil Operasyon)
 3. Double Operation (Çiftli Operasyon)

Çalışma şeklini seçtikten sonra ses yine konuşacaktır ve size “Please select the work frequency” (Lütfen çalışma frekansını seçiniz) diyecektir. İki seçenek mevcuttur:

 1. 220 saniye
 2. 250 saniye (önerilen)

Frekansı seçtikten sonra ses tekrar konuşacak ve “Please press the beginning key” (lütfen başlangıç tuşuna basınız) diyecektir. Çalışma başlamıştır. 250 saniye içinde tamamlanmalıdır.

Havayolu Açıklığı: CPR mankenini sırtüstü yatırın. Uygulayıcı, sağ elin iki parmağını kullanarak burunu kapatmalı ve sol elini ensenin arkasına koyarak çenesini 70-90 derece kadar kaldırmalıdır. Bu şekilde hava yolu açılacaktır.

Ağızdan Ağıza Doğru Solunum:

 • Hava üfleme kapasitesi 800 ml den azsa, yeşil ışık yanar, ekran 1 kere hata gösterir.
 • Hava üfleme kapasitesi 800-1200 ml arasındaysa, sarı ışık yanar, ekran 1 kere doğru gösterir.
 • Hava üfleme kapasitesi 1200 ml den fazlaysa, kırmızı ışık yanar, ekran 1 kere hata gösterir.

Göğse Doğru Basınç: Öncelikle göğüste basınç uygulanacak doğru bölge tespit edilmelidir. Sonra iki el çapraz hale getirilir ve iki kolda mankene dik olacak şekilde göğse basınç uygulanır. Uygulanması gereken basınç derinliği 4-5 cm arasındadır.

 • Eğer uygulanan basınç 4 cm den azsa, yeşil ışık yanar, ekran 1 kere hata gösterir.
 • Eğer uygulanan basınç 4-5 cm arasındaysa, sarı ışık yanar, ekran 1 kere doğru gösterir.
 • Eğer uygulanan basınç 5 cm den fazlaysa, kırmızı ışık yanar, ekran 1 kere hata gösterir.

DRILL OPERATION (EĞİTİM OPERASYONU)

Bu işlem öğrencileri temel becerileri kavramaları için eğitmektedir.

Öncelikle hava yolu açılmalıdır. Daha sonra ağızdan ağıza solunum veya göğse basınç uygulanabilir. Ekran bu uygulamaların doğru olup olmadığını gösterecektir. Süre 120 saniyeye ulaştığında uygulama süresi dolacak ve ekran kapanacaktır.

Print (yazdır) tuşuna basınız ve çıkan sonucu rapor etmek için referans olarak saklayınız. Yazdırılan fiş üzerinde tarih, isim, numara, seri, uygulanan doğru/yanlış basınç veya üfleme sayısını gösterecektir.

SINGLE OPERATION (TEKLİ OPERASYON)

Bu işlem ilkyardım uygulamasını gerçekleştiren tek öğrenciyi incelemektedir.

Öncelikle hava yolu açılmalıdır. İki kez hava veriniz ve daha sonra 30:2 standardına göre (30 kez göğse basınç uygulanıp 2 kez hava verilir ve tekrar 30 kez göğse basınç uygulanıp ve 2 kez hava verilir) 250 saniye içinde 4 tur uygulayınız. Bu işlemin başarılı olduğu anlamına gelir. 2 kez hava verme ve 30 kez göğse basınç uygulama işlemlerinin tamamının doğru olmasına dikkat ediniz, yanlış uygulamalar hariç tutulmaktadır. İşlem 250 saniye içinde tamamlanamazsa veya işlem prosedüre uygun olarak yapılmamışsa işlem başarısızdır. Tekrar tekli bir operasyon için Reset (sıfırla)düğmesine basınız. Başarılı bir işlemden sonra müzik çalar, boyun arteri ve kalp atmaya başlar, göz bebekleri normal boyutlarına döner. Bunlar insanın tekrar hayata getirildiğini gösterir.

Print (yazdır) tuşuna basınız ve çıkan sonucu rapor etmek için referans olarak saklayınız. Yazdırılan fiş üzerinde tarih, isim, numara, seri, uygulanan doğru/yanlış basınç veya üfleme sayısını gösterecektir.

DOUBLE OPERATION (ÇİFTLİ OPERASYON)

Bu işlem ilkyardım uygulamasını gerçekleştiren iki öğrenciyi incelemektedir.

Öncelikle hava yolu açılmalıdır. İki kez hava veriniz ve daha sonra 30:2 standardına göre (30 kez göğse basınç uygulanıp 2 kez hava verilir ve tekrar 30 kez göğse basınç uygulanıp ve 2 kez hava verilir) 250 saniye içinde 5 tur uygulayınız. Bu işlemin başarılı olduğu anlamına gelir. 2 kez hava verme ve 30 kez göğse basınç uygulama işlemlerinin tamamının doğru olmasına dikkat ediniz, yanlış uygulamalar hariç tutulmaktadır. İşlem 250 saniye içinde tamamlanamazsa veya işlem prosedüre uygun olarak yapılmamışsa işlem başarısızdır. Tekrar çiftli bir operasyon için Reset (sıfırla)düğmesine basınız. Başarılı bir işlemden sonra müzik çalar, boyun arteri ve kalp atmaya başlar, göz bebekleri normal boyutlarına döner. Bunlar insanın tekrar hayata getirildiğini gösterir.

Print (yazdır) tuşuna basınız ve çıkan sonucu rapor etmek için referans olarak saklayınız. Yazdırılan fiş üzerinde tarih, isim, numara, seri, uygulanan doğru/yanlış basınç veya üfleme sayısını gösterecektir.

TEMİZLEME VE SAKLAMA ŞARTLARI

Ağızdan ağıza solunum uygulamasında, çapraz enfeksiyonlara karşı, ağız kısmını gazlı bez ile örtün veya tampon ile siliniz.

Her kullanımdan sonra, CPR modelinin parçaları (yüz, ağız, burun, göğüs, solunum borusu, hava valfi, vb.) deterjanla temizlenmeli ve %70 lik alkolle bir sonraki kullanım için dezenfekte edilmelidir.

Yeni akciğer torbasını takarken, öncelikle vidayı gevşetiniz, eski akciğer torbasını çıkartınız, yenisini takıp somunları sıkınız.

Model uzun süre kullanılmayacaksa bozulmasına karşın pilleri çıkartınız.

Modelin temiz ve kuru yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

MALZEME

Model PVC plastikten imal edilmiştir.

AMBALAJ ÖLÇÜLERİ

94x38x58 cm

AĞIRLIK

 • Brüt: 21 kg
 • Net: 19 kg